Madman EVO (ostatnia wersja

-->Dodano 2014r Model doczekał się już kilkudziesięciu kopii w całej Polsce w różnych wielkościach, od 1m do 2.3m Zainteresowanie nim nadal jest aktualne. Widziałem już nawet wersję madmana wyciętego z lasera co nawet bardzo mnie ucieszyło, niestety nie posiadam planów pod laser.<--

Doszedłem do wniosku że ciężko jest zrobić model o rozpiętosci 1,3m żeby miał obciażenie płata mniejsze niż 45g tutaj było trzeba cos mega fun-fly owego większego o mega małym obciażeniu 37g . Nie było innego wyjscia jak zrobienie zupełnie czegos nowego wzorowanego na czyms co jest dobre. Wybór padł na model firmy ZN LINE MADNESS
Model ma identyczne rozmiary rozpietosć długosć itd co madness. Ponieważ w necie nie ma nigdzie takich planów to zrobiłem sobie je sam... :-) W tym celu sciagnełem fotki madness z netu, nastepnie rzuciłem to na projektor multimedialny i wszystkie wymiary miałem gotowe :-) ponieważ długosć i rozpietosć modelu jest mi znana nie było żadnego problemu aby go przeskalować do pożadanego wymiaru wygladało to dokładnie tak .


Potem były rysunki, budowa, aż w ciagu 3 tygodni urodził się on MADMAN EVO

Oblot modelu został wyznaczony na 27.03.2005 czyli w Wielkanoc :-) jakos przy oblocie nie miałem stresu wiedziałem że to musi latać tylko pytanie jak dobrze... Wszystkie katy zaklinowania idealne, silnik OS MAX FS70 ultimate dotarty, manager zasilania zamontowany wszystko dopięte na ostatni guzik po prostu wszystko musiało się udać.
Start wrecz był idealny w ogóle nie musiałem trymować lotek, tylko ster wysokosci o 2oczka :-) to był dowód że katy zaklinowań sa ok i nie ma zwichrzeń płata :-). Generalnie jestem w szoku latanie modelem o obciażeniu 35g to zupełnie cos innego niż latanie madmanem 1 i 2 o rozp 1,3m one lataja tak bardzo inaczej że w ogołe ciężko je do siebie porównać... Model jest MEGA FUN-FLY em w całej rozciagłosci, bije na glowe wszystko co miałem dotychczas, między innymi pseudo fun-flya z modelarza "Merlin i inne wynalazki" poprzednie wersje madmana i dalej nie wiem co pisać bo brak mi słow... Lata naprawdę wolno zawis do innych funów które miałem jest o 100% łatwiejszy a najlepsze jest to że w ogóle nie chce się zwalać w korkociag przy bardzo małej predkosci i mocny skrecie ZERO STRESU jak korek to tylko kontrolowany. Żyletka, winda, sa też dużo łatwiejsze do wykonania. Decyzja zapadła DEFINITYWNIE KONIEC Z MAŁYMI MODELAMI modele o rozp 1,5m już naprawde lataja poprawnie i łatwo zrobić małe obciażenie płata (jesli chodzi o fun-fly) Ten model jest tak udany że mam zamiar zrobić takie 3 na zapas.

Wyposażenie modelu i "suche" dane techniczneZastosowane serwa.

Wysokosć 2x HS225BB
Kierunek 1x HS635HB
Lotki 2x HS225BB
Gaz 1x HS85BB


Dodatkowo w srodku odbiornik PCM R900S, manager zasilania firmy MGM ACCUSW 4, 2x pakiety zasilajace 4,8V , po kilku lotach wyrzuciłem żyro ze względu na brak regulacji z aparatury bo w normalnym locie nie dało ise latac przy duzej czułosci.


Rozpiętosć 150cm, długosć (liczac od kołpaka do kierunku) 155cm, waga gotowego modelu do lotu bez paliwa 2120gram, całkowicie gotowy do lotu zatankowany 2400gram, powierzchnia płata głównego (odliczono szerokosć kadłuba i połowe długosći końcówek) 65dm2 I teraz najlepsze... obciażenie płata to tylko UWAGA 37g/dm2 !!! po prostu mega gigant parkflayer :-))) chyba nie musze mówić co to oznacza :-)

ps. obciażenie obliczono przy wadze 2,4kg czyli model w pełni zatankowany, bez krętactw jak to producenci robia... Mogę smiało powiedzieć że to powazny konkurent dla madness firmy zn line czy Flip 3D firmy kyosho. Model przy tej rozpietosci ma mniejsze obciażenie płata niz diablotin, moze dlatego że diablotin ma mniejsza cieciwe przy tej rozpiętosci jak by nie było to jestem bardzo zadowolony i wlasnie składam drugiego...Kilka fotek z lotów madmanem 1,5m 1.07.2005
Loty madmanem 1,5m 1.07.2005Tutorial building wings czyli sesja zdjęciowa z budowy skrzydła.
Budowa skrzydła
Kilka fotek z elementów które nie zostały opisane szczegółowo na planach
Fotki z budowy (mocowania serw, skrzydla itd...)
Do sciagniecia poprawione plany MADMANa

Te plany otwieraja się w AutoCad 2004 i 2005 (nowy standard) w starszych wersjach niestety nie
A tutaj plany dla starszych programów jak AutoCad2002 lub turbo cad który jest dostepny na mojej stronie w dziale download
Uwaga! jeżeli ktos by potrzebował plany w formacie PLT na drukarke wielkoformatowa to proszę pisac przesle meilem.A tutaj kolejne dwa madmany czekaja na nowy sezon :-)
Dostałem kilka listów z zapytaniem czy można na ster wysokosci dać jedno serwo, owszem można. Siły dziłajace na ster wysokosci przy agresywnym lataniu 3D sa bardzo duże, tak duże że bez trudu wyrywa pręt nawet z twardej balsy. Dlatego jak już się decydujesz to polecam zrobienie łaczenia połówek w sposób pokazany na zdjęciu. Te płytki laminatowe skręcone razem sa bardzo wazne, to dzieki nim pręt nie wyrwie sie z balsy.

UWAGA!!!


Koniecznie należy wzmocnic kadłub np balsą 3mm słojami w poprzek od srodka kadłuba na wysokosci mocowania statecznika!!! to miejsce okazało się troche za słabe i rozbiłem przez to model. Druga sprawa wyszlifować lekko natarcie statecznika to przez to robi się flatter. Dla tych co już złozyli polecam założenie zastrzałów pręta weglowego. Poprawka ta jest krytyczna i należy to zrobic koniecznie!


Oswiadczam że jestem jedynym autorem modelu madman, zarobkowa sprzedaż tego modelu, jego planów, oraz umieszczanie zdjęc mojego autorstwa za moja zgoda. Dziekuje za uszanowanie praw autorskich.

Uzasadnienie:
Celem projektu madman, było stworzenie konstrukcji modelu klasy fun-fly poniewaz w internecie jest brak planów tego typu modeli w tej wielkosci. Plany udostępniam bezpłatnie do użytku własnego, budujemy, przerabiamy jak chcemy ale nie zarabiamy na tym, cieszymy się lataniem!!! Oczywiscie jak zbudujesz swojego madmana i ci się znudzi możesz go sprzedać, ale nie robimy tego hurtowo :-)