Funtana 90 Hangar 9

Oto mój najnowszy nabytek Funtana 90, model chyba bardzo dobrze znany modelarzom latajacym 3D. Ze wzgledów oszczędnosciowych zastosowałem silnik benzynowy na Pb95 :-) o pojemnosci 26ccm, koszty latania na takim silniku sa absurdalnie niskie bo silnik spala 300mml na 18minut lotu pełnej akrobacji co daje koszty rzędu 1zł na jeden długi lot !!! gdybym zastosował silnik żarowy zalecany przez amerykańskich kolegów 20ccm to zbiornik paliwa miałby minimum 0,5L drogiego paliwa z min 10% nitro co daje jakies 10minut lotu za 10zł wiec na moim silniku latam 10razy taniej i okło 70% dłużej :-).
Oczywiscie zastosowanie silnika benzynowego przy tak małej pojemnosci pociągneło za soba konsekwencje w postaci mniejszej mocy w porównaniu do silnika żarowego, dlatego bez rury rezonansowej się nie obeszło. Rura rezonansowa dała wyraźnie większa moc silnika i zwiekszyła szybkość reakcji silnika na dodanie drążka gazu, teraz ta szybkośc jest porównywalna do dobrego silnika żarowego. Plusem zastosowania takiego napędu oprócz niskich kosztów latania jest całkowity brak regulacji silnika bez względu na pogodę, temperaturę i ciśnienie atmosferyczne, po prostu przyjeżdzasz na lotnisko tankujesz i nie dotykasz silnika przez cały sezon (pod warunkiem że jest filtr paliwa). Spotkałem się z opiniami że zastosowanie silnika benzynowego w tak małym modelu jest nieporozumieniem jednak nie w funtanie, funtana ma aż 71dm powierzchni skrzydła i niskie obciazenie płata i latanie nią na pewno nie przypomina latanie imadłem :-) gdyby ten sam silnik założyc do modelu CM Pro który ma powierzchnie 51dm i jest dużo cięższy to zaczyna to przypominac cegłę ;( dlatego trzeba wiedziec co z czym "ożenic" żeby to miało ręce i nogi...
Własnosci lotne, wielu modelarzy poprostu bierze ślub z funtana na wiele lat bo ona lata poprostu bosko... wystarczy obejrzeć kilka filmów z funtana 90 w akcji aby zrozumieć o co tu chodzi. Ja jednak zauważyłem też jej złe strony do których mogę zaliczyć, zbyt mały ster kierunku, bardzo słabe podatne na uszkodzenia tylne koło podwoziowe, bardzo mała powierzchnia boczna kadłuba przez co model nieco korzej lata na zyletkę, nwsze funtany X100 miały dokładane generatory na skrzydłach.

A teraz dane techniczne funtany.

Rozpiętosć 176cm
Długosć 174cm
Silnik Benzynowy MVVS 26ccm+rezonans (na tamte czasy był dobry ale teraz sa znacznie lepsze
Serwa 6x HS-945MG BB
Waga 4,7kg bez paliwa/ 5kg z paliwem
Obciażenie płata Przy tym zestawieniu zatankowany do pełna 70g/dmZapraszam również do sciagnięcia filmu :-)

13,4mb


Zapraszam do ogladania funtan o rozpietosci 1,5m zbudowanych na podstawie funtany 90 z przeróbkami
Funtana 1,5m (goscinnie znajomych)