Ploter frezujący CNC

Najpierw był styroploter, a teraz ploter frezujacy. Przydatnosć takiego urzadzenia w modelarstwie jest przeogromna ;-) wręgi, żeberka, boki kadłuba a przy przemyslanej konstrukcji nawet całe modele wycięte na maszynie.
Projekt zaczynam od częsci elektronicznej, jak już wszystko ruszy to będę spał spokojnie bo wiem, że działa całe sterowanie i wystarczy to podpiać do mechaniki. Potrzebny obszar roboczy to 125x80cm ciac będę tylko płaskie elementy o grubosci max 6mm więc wrzeciono wystarczy, że będzie się podnosić tylko kilka cm. Mechanika będzie na szynach+wózki a rama alu.

Tutaj musze zaznaczyć, że projekt styroplotera dał mi podstawy teoretyczne jak i praktyczne, jest mi teraz po prostu łatwiej, o ile styroploter będzie jeszcze ewoluował mechanicznie tak ploter frezujacy od samego poczatku będzie budowany już dużo bardziej profesjonalnie mimo bardzo niskiego budżetu który musi się zamknać w 5-6tys max.(dodano 2.12.2009 już teraz wiadomo że wyjdzie 2-3tys więcej... podobna chistoria co ze styroploterem). Apetyt rośnie w miarę jedzenia, zamiast śrub trapezowych kulowe i 100% wózki.


A więc zaczynamy, najpierw zakupy potrzebnych podzespołów.

-obudowa
-okablowanie+wtyczki i gniazda
-pewne i sprawdzone w boju sterowniki silników M542+sterownik główny z optoizolacja
-transformator o mocy 400W
-zasilacz 5V na logikę (niepotrzebne) i 12V na wentylator z wbudowanym soft startem dla trafa.
-osobny zasilacz 12V na logikę sterownika głownego
-zasilacz dla silników z kondensatorami 20.000uF
-3xsilniki bipolarne FL57STH76-2804A 2,8A 1,9Nm
-wentylator

Najpierw, rozłożyłem wszystko w srodku tak, aby połaczenia między podzespołami były jak najkrótsze uwzględniajać fakt, że zasilanie może być zródłem zakłocen więc zostało maksymalnie oddalone od sterowników. To dało mi podstawy do tego, aby wyrysować miejsca pod wszelkie otwory.
Nastepnie panel przedni i tylny został polakierowany biała farba z pistoletu aby usunać wszelkie zarysowania.


W drugim dniu zabrałem się za montaż, po kilku godzinach efekt moich prac:


Wydaje mi się, że wyszło mi całkiem dobrze aż jestem z siebie dumny ;-) zostało tylko przykręcić wentylator przy sterownikach i aluminiowa przegroda ekranujaca między zasilaniem a sterownikami, na to specjalnie zostawiłem miejsce. Zapewnie przegroda ekranujaca wcale nie będzie potrzebna, ale tym razem po problemach z elektronika styroplotera wolę już dmuchać na zimne. Tak samo zadbałem o pełne ekranowanie przewodów sygnałowych sterowników, każda żyła ma swój własny ekran.Wreszcie udało mi się znalezć trochę wolnego czasu na uruchomienie elektroniki, film z uruchomienia:
SCIAGNIJ FILMDodano tydzień pózniej...
Dotarły do mnie wreszcie prowadnice liniowe z wózkami, łacznie 5m szyn (25mm) i 4 mega stabilne wóżki sześciorzędowe f-my INA STAR plus 4 szyny i 8 wózków THK 15 pozostaje jeszcze co i w jakiej konfiguracji zrobić... Jako, że cena tych elementów jest co najmniej kosmiczna jak na moje możliwosci, nigdy nie brałem pod uwage szyn z wózkami. Jak tylko dotknałem to od razu wiedziałem że to była dobra decyzja. Słownie ZERO luzów czy odchyłek przy obciazeniu! jeden wózek jest 2x stabilniejszy niż 4 łożyska liniowe na wałku... po prostu nie ma porównania (cenowo zreszta też ;-(... )


Zrobiłem wstepne przymiarki osi y, zakupiłem w tym celu profil prostokątny 20x10cm scianka 4mm który pózniej zostanie ażurowany w konstrukcję typu "most" czyli lekka waga maximum wytrzymałości jak przy modelach. Wózki z prowadnicami dałem dużo mniejsze niż na bramie w osi X i sa to piętnastki THK co i tak z nadmiarem starcza. Natomiast oś Z wrzeciona to wałki 12mm z których jednak zrezygnuję i zastopię to wózkami...

Kolejny krok aby w końcu zakończyć projekt, ze względu na duże koszty wszystko rozciaga się w czasie ale za to systematycznie do przodu. Zakupiłem śruby kulowe 1x16mm 2x20mm te ostatnie troche z zadużym zapasem co wynikło z braku doświadczenia. Poprzednio miałem doczynienia tylko ze śrubami trapezowymi które są bardzo miękkie i takie osiemnastki już przy 80cm wisza jak sznurek od prania, za to szenastka kulowa o długości 1,5m jest tak sztywna że w ogóle brak ugięcia.


Rama już pospawana w związku z tym zrobiłem wstepne rozłożenie komponentów, brakuje boków bramy i mocowania śrub/łożysk.


24.02.2013r projekt stał kilka miesięcy nie ruszony z powodów rodzinnych ale teraz z górki do przodu. Udało mi się dokupić prowadnice liniowe z wózkami INA 25mm w związku z tym przebudowałem oś Z i całą bramę. Teraz jest dużo stabilniej. Piętnastki z wózkami poszły na odstawkę do plotera termicznego w drugiej werski.
Obecny stan bramy, zostało zrobić prowadniki przewodów, chłodzenie wodne wrzeciona wraz z jego mocowaniem i mocowanie śruby i nakrętki kulowej na Zwymiary poszczególnych komponentów