Ploter termiczny wer 1

Już od dawna chodziło mi to po głowie, maszyna CNC do cięcia styropianu/styroduru.
Sam pomysł zrodził się gdy nie mogłem zamówić nigdzie w polsce rdzeni do modelu klasy gigant, wszędzie albo za mała długość lub za mała cięciwa i w grę wchodziły łączenia. Dlatego też założenia były jasne: cnc musi mieć taki obczar roboczy, aby wycinać skrzydła klasy gigant do modeli o rozpietości 2,6m. Wielkość ta nie jest przypadkowa albowiem większymi modelami na pewno nie będę latał.
Budowę maszyny będę na bieżąco aktualizować w miarę posuwania się prac.


Wstepne rozłożenie profili i pomiary.Chciałem zaoszczędzić na drogim spawaniu alu dlatego konstrukcja jest tak przemyslana, aby wiekszość elementów była skręcana.Dzisiaj odebrałem pionowe słupki przyspawane do wózków, tak wyglada spaw. Niestety przeraziłem sie gdy usłyszałem ile mam zapłacic za ta usługe, aż 80zł! to wychodzi 2zł za jeden centymetr spawu... jeżeli ktoś planuje złozyć taka maszyne tanio to raczej zachęcam do kombinowania na skręcanie srubami.Widok ogólny na dotychczasowe postępy.


I dotarła już elektronika 10.01.2007i w srodku... Sterownik głowny MM2001 pod GMFC i 4xsterowniki silników po 2,5A każdy firmy mixpol typ alfa1


Jak widać wyżej pojawiła się linia, linia która oddziela początkowe założenia o projekcie budżetowym, porzuciłem prowadnice meblowe na rzecz dedykowanych hartowanych indukcyjnie wałków z łożyskami liniowymi. Prowadnice meblowe maja bardzo duże luzy i przy mijaniu się słupków łacznie byłoby to ponad 6mm, luz nie do przyjecia, dlatego zastosowanie bardziej profesjonalnych rozwiazan uznałem za konieczne. Postanowiłem też zmienic sruby... budowlane na dedykowane do maszyn cnc trapezowe z nakrętkami brazowymi.
Przekonałem się, że nie da się z Gxxx ukręcić bata, brutalna prawda ale tak jest w rzeczywistosci. Można kombinowac aby zmontowac maszyne z przysłowiowych smieci, ale niestety odbija sie to na jakosci pracy maszyny. Zaczynajac na wszedobylskich luzach, kiwajacych-wyginajacych sie elementów, po bicie srub i wyginanie sie silników. Na poczatku miało byc tanio i prosto, a skonczy sie na dużo dużo większych kosztach których w ogóle nie brałem pod uwagę.
Ze względu na fakt, iż ceny mocowań łozysk liniowych sa astronomicznie wysokie postanowiłem obejsć problem stosujac alternatywne rozwiazania:

Mysle, że to zdjęcie wszystko wyjasnia... wolne przestrzenie zostana zalane żywica epoxydowa czyli będzie to jednolita całosć. Łożyska sa idealnie centrycznie wcisnięte z lekkim oporem przez idealne dopasowanie srednicy wewnętrznej profilu kwadratowego do srednicy łozyska.

Pozostała jeszcze kwestia naciagu drutu, postanowiłem zastosowac bardziej profesjonalne orzwiazanie niz spręzyna która ma w zależnosci od rozciagnięcia rózna siłe naciagu. Pneumatyczny naciag jest pozbawiony wszystkich wad naciagu spręzynowego, na poczatek postanowiłem zastosować strzykawkę szklana z silikonowym pierscieniem. Taka strzykawka wytwarza cisnienie rzędu -0,8 Bara ! to tyle co do odsysania żywicy w formach. Szczelnosc utrzymuje sie przez kilka godzin dzięki pierscieniowi silikonowemu, zreszta i tak to nie ma znaczenia, ponieważ będzie zbiornik wyrównawczy który będzie stabilizował cisnienie w całym układzie. Po uruchomieniu maszyny zastosuje profesjonalny siłownik ale na czas prób chciałem sprawdzić działanie naciągu na tanszym rozwiazaniu.


Ponieważ postanowiłem dalej inwestować w maszynę zamówiłem profesjonalne sprzęgła kłowe na połaczeniu silnik-sruba.
w planie dalsze inwestycje, tak aby to był w pełni profesjonalny produkt. Niewiele zostało do końca projektu, bardzo chciałbym jeszcze w tym roku uruchomic maszyne na 100%.


Dodano 10.01.2009
Zmiany zmiany zmiany...

Postanowiłem chwilowo zrezygnować z naciągu pneumatycznego na rzecz "grawitacyjno rolkowego" (sam sobie wymysliłem ta nazwę heh) system prosty jak budowa cepa ale skuteczne. Dołożyłem też dodatkowe łożyska liniowe na pionowych słupkach dla poprawienia dokładnosci.


Pierwsze cięcie...


I pierwszy samodzielnie wykonany projekt ;-) ucze się cały czas programowac to ustrojstwo.Więcej zmian tej maszyny nie będzie... Aktualnie pracuję nad wersją V2, więcej w dziale warsztat i CNC