BHP w naszym hobby

Niby to oczywiste, że powinniśmy zachować ostrożność i bezpieczeństwo  jednak cały  czas dochodzi do wypadków które są nie uniknione. Na co powinnismy zwrócić uwagę ? o tym wszystkim poniżej.


1. Klasyczny przypadek z dzieciństwa kosi kosi łapki :-) wszystko jest fajnie dopóki jest to coś, co nie może nam zagrozić. Gdy jednak  jest to smigło APC kręcące się z prędkoscia 8tys obr/min to może się okazać, że będzie potrzebna interwencja lekarska co nie jest odosobnionym przypadkiem. Ja sam raz tak załatwiłem palec na szczęscie bardzo delikatnie bo miałem rękawiczkę ale nie wszyscy maja tyle szczęscia. Przekoszenie palca najczęsciej zdarza się podczas uruchamiania silnika nawet z elektrycznego startera (gdy chcemy go odłożyć)

2. Należy uważać na "luźne" ciuchy gdy schylamy się nad modelem np. luźna  bluza może dosięgnąć smigła co mi się zdarzyło, ale najbardziej sie zdziwiłem gdy oberwałem sznurkiem od bluzy w okolice oka (na końcu sznurka była plastikowa kulka która odbiła sie od smigła)

3. Silnik "strzelił" w gaźnik, a ponieważ ja byłem nad wlotem powietrza do gaznika całe paliwo wystrzeliło prosto w oko, chyba nie muszę mówić że to nie było przyjemne. Ja osobiscie pamiętam trzy takie przypadki więc miejcie się na baczności fani firmy MVVS i tym podobnych :-)

4. Rozłażenie się całego towarzystwa po płycie lotniska, przykładów nie trzeba daleko szukać... osobiscie widziałem jak model uderzył w przypadkowych widzów którzy zapragneli zbliżyć się do nas, niestety pilot skupiony nad modelem nie widział ich i stało się... na szczęscie nic nikomu się nie stało. Zatem drodzy modelarze pilnujmy się wszyscy razem i wszystkich wokoło, warto ustalic przed lotami dokad można się poruszać a w przypadku naruszenia "zagrożonego" rejonu poinformowac pozostałych.

5. Największa bolączka zlotów modelarskich czyli agenci 007 którzy włączają aparaturę na tym samym kanale co ktoś inny  lata, ten temat chyba nie wymaga komentarza ponieważ chyba każdy spotkał się z tym przypadkiem. Jeżeli wiemy kto ma nasz kanał na lotnisku uzgodnijcie, że ten kto nie lata chowa aparature do np walizki transportowej, dzieki temu może przypadkowo nie włączy aparatury... Można powiedzieć, że jest to prawie nie aktualne bo na chwilę obecną prawie wszyscy modelarze korzystają z aparatur na pasmo 2.4ghz,